MAS Brdy-Vltava, o.p.s.

Hlavní oblasti

Výdej teplého jídla pro osoby bez přístřeší

09.10. 2019

V pondělí 7. října proběhla v Husově parku první dobrovolnická akce Světa dobrých lidí. Jednalo se o pomoc pro osoby bez přístřeší, které se trvale pohybují v Dobříši. Tato aktivita se konala pod záštitou Místní akční skupiny Brdy-Vltava ve spolupráci s Farní charitou Starý Knín.

Nápadu zorganizovat tuto akci předcházely dlouho sledované diskuse a příspěvky na sociálních sítích, kde místní občané nevhodným způsobem vyjadřovali nespokojenost s pohybem a chováním osob bez přístřeší v centru města a místní poliklinice.  „Tato situace plyne z toho, že se ve městě nenachází žádná sociální služba, kde by tyto osoby mohly provést základní hygienu, najíst se, anebo využít základní zdravotní ošetření například převazy bércových vředů“,  říká koordinátorka celé akce Eva Lenhartová.  Po předběžném dotazování těchto osob v centru města vyplynulo, že by takovou akci uvítaly. Potraviny, které mají od Farní charity Starý Knín (dále FCHSK) z potravinové banky, si nemohou nikde uvařit/ohřát. „Z dotazování vyšlo najevo, že by také stály o teplé oblečení, jako jsou mikiny, mikiny s kapucí, spodní prádlo, ponožky a pevné teplé boty. 

V okamžiku dotazování šlo o tři osoby bez přístřeší, na které byla akce zaměřena", říká Markéta Dvořáková, ředitelka MAS Brdy-Vltava (dále MAS).

Na pondělí 7. 10. byl zařízen zábor prostranství v Husově parku od 10:30 do 12:00 hodin.  Dobrovolníci zde umístili stůl, židle a  jednorázové nádobí. Na místo konání se dostavily dvě osoby bez přístřeší, kterým bylo nabídnuto teplé jídlo z kuchyně Markéty Dvořákové, čaj a sezónní oblečení.  "Závěrem jsme zúčastněné informovaly o výdeji jídla opět příští pondělí 14. října. Myslíme si, že takový vstřícný krok směrem k lidem v nouzi byl opravdu třeba a doufáme, že by se z tohoto malého kroku mohla stát tradice",  dodává Eva Lenhartová

Spolupráce MAS s FCHSK bude následující:  potravinovou pomoci dodá FCHSK. Ta se bude chovávat v prostorách MAS
a bezprostředně před výdejem vařit či ohřívat. Následně bude jídlo doneseno na místo určení a vydáno. Časově bude akce ohraničena vždy na dobu 10:30 – 11:30.

O průběhu akce byli před začátkem a po jejím skončení informováni zástupci Sociálního odboru MÚ Dobříš.

Do  budoucna plánujeme dobrovolnické aktivity  postupně rozšiřovat jak v sociální oblasti, tak i v dalších. Vše záleží na počtu lidí, kteří se budou chtít přidat do Světa dobrých lidí! Tato aktivita se konala pod záštitou Místní akční skupiny Brdy-Vltava ve spolupráci s Farní charitou Starý Knín.